Садржајан час о „престоницама“ Русије, презентован током онлајн семинара „Дигитална учионица“.
Припрема за час у осмом разреду, у оквиру онлајн семинара.
Школа | |
Наставник | |
Предмет | |
Наставна тема / модул | «Кто в Москве не бывал, красоты не видал» |
Наставна јединица | «Кто в Москве не бывал, красоты не видал» |
Циљ наставне јединице | Утврђивање културолошких знања о Москви и Санкт Петербургу и обогаћивање општих знања о Русији |
Очекивани исходи | Ученици ће на крају часа знати одређене културно-историјске чињенице о Москви, Санкт Петербургу и Русији уопште; моћи ће да препознају топониме, личности и призоре; биће у стању да разликују знаменитости две руске престонице; умеће да прочитају кратак текст на познату тему, примењујући правила изговора |
Методе рада | Аудитивна, рад на тексту, питања-одговори |
Облици рада | Индивидуални |
Потребна опрема / услови | Уџбеник „Орбита 4“ (Предраг Пипер, Марина Петковић, Светлана Мирковић); ЗУ, Бг, 2010. Мобилни телефони (таблети) ученика; компјутер, компакт диск Платформе за израду интерактивних / мултимедијалних садржаја: https://www.thinglink.com https://sway.office.com https://learningapps.org |
Детаљни опис начина употребе дигиталних образовних материјала / дигиталног уџбеника / апликација и алата | Наставник и ученици имају заједничку вајбер групу, на коју наставник шаље ученицима линк за мултимедијалну презентацију. Ученици је отварају на својим телефонима. Истовремено, наставник помоћу комјутера отвара аудио сегменте презентације (снимке на јутјубу), како би сви слушали истовремено. Ученици читају у телефонима текстуалне делове и гледају фотографије. Током рада на другој презентацији, ученици у телефонима читају питања и одговарају на њих индивидуално (усмено). На крају часа наставник даје ученицима да фотографишу QRкод или им шаље линк за интерактивно вежбање за домаћи задатак. |
Уводни део часа (10 минута) | Планиране активности наставника − Наставник поздравља ученике, формулише, заједно са њима, циљ часа − Слуша домаћи задатак (допунити делове текста који се односи на знаменитости Москве), коригује грешке ученика у одговорима и изговору − Пушта на компјутеру аудио снимак песме «Я шагаю по Москве» |
Уводни део часа (10 минута) | Планиране активности ученика − Поздрављају наставника, формулишу, заједно са наставником, циљ часа − Читају домаћи задатак («Давайте вспомним и запомним достопримечательности Москвы» (уџбеник, 97/98. Стр.) − Исправљају грешке у одговорима (и у изговору) на које указује наставник − Слушају песму, певају уз снимак |
Средишњи део часа (30 минута) | Планиране активности наставника − Наставник шаље на вајбер групу линк за мултимедијалну презентацију и отвара је на компјутеру − Објашњава ученицима да треба да гледају градове појединачно, прво гледају видео и читају текст о Москви − Ученици гледају видео и читају кратак текст о Санкт Петербургу − Исправља грешке у читању, инсистирајући да понове исправан изговор − Подстиче ученике на учешће у раду, похваљујући сваки труд − Након прочитаних текстова у презентацији, прелазе на уграђену презентацију са питањима – класификацијом о објектима у Москви ИЛИ Санкт Петербургу − Мотивише и охрабрује што већи број ученика на активност у читању и давању одговора на питања |
Средишњи део часа (30 минута) | Планиране активности ученика Отварају презентацију на својим телефонима / таблетима − Пажљиво слушају упутства наставника: прво гледају спот о Москви, затим индивидуално наглас читају кратак текст. − Затим исто понављају са видеом и текстом о Санкт Петербургу − Читају, коригујући грешке на које указује наставник − По потреби, постављају питања о нејасним детаљима у текстовима − Активно учествују у читању, давању одговора на питања у презентацији − Након читања текстова прате инструкције наставника за одговарање на питања у уграђеној презентацији: читају питања и одговарају на њих индивидуално − Радо дају своје мишљење, подстакнути похвалама и охрабрењем од стране наставника. Текстови о Москви и Санкт Петербургу које ученици читају у презентацији. Москва — столица нашей Родины, самый большой город России, один из крупнейших городов мира. Город был основан князем Юрием Долгоруким более 850 лет назад на берегах Москвы-реки. На гербе Москвы изображён всадник в голубом плаще. Это святой Георгий Победоносец, который пронзает копьём чёрного змея. Чтобы путешествовать по России, мы использовали карту, в путешествии по Москве нам поможет план города. На плане указаны главные улицы города, Москва река, Московская кольцевая автомобильная дорога (МКАД), которая окружает город. Санкт-Петербург — это самый северный среди крупнейших городов мира, город мостов и островов, музеев и дворцов, соборов и парков. Санкт-Петербург — это один из красивейших городов Европы и мира. Его называют Северной столицей России. Город расположен на северо-западе страны, на реке Нева. Санкт-Петербург был основан в 1703 году по приказу царя Петра Первого. Это значит, что городу более 300 лет. |
Завршни део часа (5 минута) | Планиране активности наставника -Наставник похваљује ученике за активан рад и даје упутства за домаћи задатак: шаље им на вајбер групу линк за интерактивно вежбање на платформи, или ученици преузимају вежбање преко QR-кода са телефона наставника -Одговара на евентуална питања ученика |
Завршни део часа (5 минута) | Планиране активности ученика -Ученици преузимају вежбање преко QR-кода са телефона наставника и слушају упутства за домаћи задатак: урадити вежбање на телефону / компјутеру и показати скрин-шот последње „странице“ вежбања на следећем часу (на последњој страници види се тачност решавања задатка у процентима) -Постављају додатна питања наставнику |
Линкови •ка презентацији која прати час •ка дигиталном образовном садржају / алатима / апликацијама •ка свим осталим онлајн садржајима који дају увид у припрему за час и његову реализацију | Ауторска мултимедијална презентација „РКИ Столицы России“ https://www.thinglink.com/scene/1371642971262287874 У изради / припреми мултимедијалне презентације коришћен следећи садржај: Москва – столица России https://www.youtube.com/watch?v=RhSQpz7nJ_w Москва https://www.yaklass.ru/p/okruzhayushchij–mir/2–klass/otpravimsia–v–puteshestviia293340/moskva–stolitca–rossii–319761/re–87c8e3cc–4c88–4e20–8f90–18c191c624c6 Санкт Петербург https://www.youtube.com/watch?v=usWZkhHtaRY Санкт Петербург https://www.yaklass.ru/p/okruzhayushchij–mir/2–klass/otpravimsia–v–puteshestviia293340/ekskursii–po–sankt–peterburgu–318973/re–7ff50d14–e3ad–4e60–910c–732164f469fd Ауторска презентација «Москва или Санкт-Петербург?» https://sway.office.com/cbs3HpTp5CNH1fb6 |
Начини провере остварености исхода | Ученици ће на наредном часу показати наставнику последњу сличицу (скрин-шот) на којој се види проценат тачних одговора у интерактивном задатку о најзначајнијим културолошким чињеницама које треба да знају о „престоницама“ Русије (и шире). РКИ 7-8 – Культуроведческая Викторина https://learningapps.org/watch?v=ppbg7jyaj20 |
Остало (нпр. стандарди, кључни појмови, корелација, међупредметне компетенције и сл.) | Међупредметно повезивање: историја, књижевност, географија, информатика, музичка култура. Стандарди: ДСТ.2.1.11., ДСТ.2.1.13., ДСТ.3.1.8. (разумевање писаног текста); ДСТ.2.3.5., ДСТ.2.3.6., ДСТ.2.3.7., ДСТ.3.3.8, ДСТ.3.3.9. (интеркултурна компетенција) |