Императив (2025)

Picture1

Један од огледних часова у децембру 2025. Час одржан у 2. разреду гимназије.

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Руски језикЧас држе ученици 4/4: Катарина Милошевић и Филип Радосављевић
Датум: 24. 12. 2025. (6. час пре подне)
Име и презиме наставника-ментора: Мира СимеуновићРазред и одељење: 2/3
Наставна тема:4 «Праздник придёт – гостей приведёт»
Наставна јединица:Повелительное наклонение (Императив)
Тип часа:Обрада, вежбање
Циљеви часа:обновити знања о императиву у српском језику; проширити знања о императиву у руском језику; подстицати комуникативне вештине ученика; мотивисати ученике на примену језичких знања; развијати такмичарски дух кроз игровне активности
Исходи (ученик ће бити у стању да):препозна различита значења императива (заповест, молба, савет); разуме и користи аналогију у облицима императива у српском и руском језику; зна облике садашњег времена, неопходне за грађење заповедног начина; самостално гради различите облике императива
Кључнe речи:Заповедни начин, молба, савет, наређење; садашње време
Међупредметне корелације:Српски језик, ИКТ
Међупредметне компетенције:Компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад са подацима и информацијама; решавање проблема; сарадња;  естетичка компетенција
Наставне методе:Дијалошка, вербална, граматичка вежбања
Облици рада:Фронтални, индивидуални
Наставна средства:Уџбеник „До встречи в России 2“ (Уџбеник и радна свеска за други разред гимназије и средњих стручних школа) Радна свеска, интерактивна вежбања
ТОК ЧАСА
Активности наставника:Активности ученика:
Уводни део (5 минута)проверава домаћи задатак: промена глагола у садашњем времену (читать, рисовать, писать, говорить, готовить, быть, надеть, забыть…); прави увод у даљи ток часаактивно учествује у промени глагола у садашњем времену; активно слуша и коригује грешке у промени глагола; слуша увод у даљи ток часа
Главни део (30минута)објашњава први модел императива: глаголи са основом на глас „ј“ записујући на табли типичне облике, нпр. читаю, читаешь, читают – ЧИТАЙ /-те; активира и мотивише ученике за рад приликом слушања и читања (под 2.); даје инструкције за вежбање (3.); објашњава, затим чита правило за  други модел, записујући типичне облике на табли (под 4): иди, пиши, говори,  плачь, верь, сядь, нпр: иду, идёшь, идут – ИДИ /-те; буду, будешь, будут – БУДЬ /-те; инструкције за вежбања 4-1 и 4-2; помаже ученицима у раду на тежим/ ређим облицима императива: взять-возьми; встань, надень, брось,  отрежь, приготовь, поздравь, забудь; објашњава начин грађења императива код повратних глагола додавањем постфикса -ся / -сь (записује пример: Заниматься: я занимаюсь, ты занимаешься – занима – й – ся / занима – й – те – сьпажљиво слуша објашњење за грађење императива од глагола са основом на „ј“; слуша, чита правило, поставља питања за дате примере, које преписује;   ради вежбање (3.), водећи рачуна о правилним акцентима у глаголима;   пажљиво слуша објашњење за други модел, преписује са табле, поставља (по потреби) питања;   прати инструкције и ради вежбања 4-1 и 4-2, тражећи помоћ реализатора за мање познате глаголске облике;     слуша објашњење за повратне глаголе, подсећајући се на правило о сугласницима и самогласницима; ради вежбање
Завршни део (10минута)даје упутства и помаже ученицима у раду на интерактивним вежбањима; задаје домаћи задатак: треће интерактивно вежбањеради интерактивна вежбања, трудећи се да одговори што тачније и што брже;  прати упутства за домаћи задатак
Начин провере остварености исхода:
На основу вежбања
Самопроцена рада наставника:
На крају часа води разговор о занимљивости часа и успешности рада на часу са ученицима. Да ли сам остварио/-ла постављене циљеве?   Да ли су ученици остварили дефинисане исходе? Да ли су сви ученици били активни? Да ли сам планирао/-ла одговарајуће активности ученика?  
Напомене, запажања о часу:
 –
Изглед табле:
ПОВЕЛИТЕЛЬНОЕ НАКЛОНЕНИЕ Делать – я делаю, ты делаешь…они делают
Писать – я пишу, ты пишешь…они пишут
Говорить – я говорю, ты говоришь…они говорят
Быть – я буду, ты будешь…они будут
Читать – читаю, читаешь, читают – ЧИТАЙ /-те
Идти – иду, идёшь, идут – ИДИ /-те
Буду, будешь, будут – БУДЬ /-те
Заниматься: я занимаюсь, ты занимаешься – ЗАНИМА – Й – СЯ / ЗАНИМА – Й – ТЕ – СЬ
Прилози:
Уџбеник – вежбања (2, 3. и 4. на 76/77. стр.); интерактивна вежбања

Садржај часа (вршњачко учење)

Уводни део часа (5-10 минута)

Реализатор подстиче ученике на тумачење значења императива (савет, молба, заповест) примерима под 1. на 75. страни. Ученици преводе и тумаче неколико примера. Затим обнавља са ученицима промену глагола у садашњем времену, објашњава везу између промене глагола и императива. Неке примере записује на табли, а ученици записују у свескама, нпр:

Рисовать – я рисую, ты рисуешь…они рисуют

Делать – я делаю, ты делаешь…они делают

Писать – я пишу, ты пишешь…они пишут

Говорить – я говорю, ты говоришь…они говорят

Готовить – я готовлю, ты готовишь…они готовят

Быть – я буду, ты будешь…они будут

Надеть – я надену, ты наденешь…они наденут

Забыть – я забуду, ты забудешь…они забудут

Главни део часа (25-30 минута)

Реализатор објашњава први модел грађења императива помоћу глагола читать. Прави аналогију са српским језиком и сличним глаголима у императиву. Ученици читају примере под 2. на 76. страни.

Објашњава да, када се основа глагола завршава на -а или неки други вокал (значи да наставак почиње на глас „ј“), ће наставак у императиву бити -Й / -ЙТЕ. Затим се ради вежбање 3. на 76. страни. Решавају га ученици који се који се јаве или који су прозвани.

Решења:

Реализатор записује на табли образац првог модела: Читать – читаю, читаешь, читают – ЧИТАЙ /-те)

Объясняю, объясняешь, объясняют – ОБЪЯСНЯЙ /-те

Рассказываю, рассказываешь, рассказывают – РАССКАЗЫВАЙ /-те

Отдыхаю, отдыхаешь, отдыхают – ОТДЫХАЙ /-те

Уезжаю, уезжаешь, уезжают – УЕЗЖАЙ /-те

Подумаю, подумаешь, подумают – ПОДУМАЙ /-те

Реализатор прелази на други модел грађења императива. Наводи правило: по другом моделу глаголи у императиву имају наставак -И или -Ь. Први услов је да се основа завршава на сугласник. Такви би били на пример глаголи: идти, говорить, быть, надеть… Записује неке примере на табли, ученици преписују.

Иду, идёшь, идут – ИДИ /-те

Говоря, говоришь, говорят – ГОВОРИ /-те

Буду, будешь, будут – БУДЬ /-те

Надену, наденешь, наденут – НАДЕНЬ /-те

Објашњава да наставак зависи од акцента: ако је акценат на наставку (као код глагола ИДТИ) наставак ће бити -И, а ако је наставак на основи (као код пла́кать или наде́ть), наставак ће бити меки знак.

Ученици затим раде вежбања 1) и 2) на 77. страни. Вежбање се ради усмено, а реализатор помаже ученицима да дођу до решења, исправља грешке у акцентима.

Решења су (под 1):

Принести – принесу, принесёшь – ПРИНЕСИ

Рассказать – расскажу, расскажешь – РАССКАЖИ

Посмотреть – посмотрю, посмотришь – ПОСМОТРИ

Сообщить – сообщу, сообщишь – СООБЩИ

Учить – учу, учишь – УЧИ

Записать – запишу, запишешь – ЗАПИШИ

Взять – возьму, возьмёшь – ВОЗЬМИ

Подойти – подойду, подойдёшь – ПОДОЙДИ

Решења су (под 2):

Встать – встану, встанешь – ВСТАНЬ

Надеть – надену, наденешь – НАДЕНЬ

Бросить – брошу, бросишь – БРОСЬ

Отрезать – отрежу, отрежешь – ОТРЕЖЬ

Приготовить – приготовлю, приготовишь – ПРИГОТОВЬ

Поздравить – поздравлю, поздравишь – ПОЗДРАВЬ

Забыть – забуду, забудешь – ЗАБУДЬ

На крају се прави осврт на повратне глаголе. Након питања ученицима, реализатор закључује да се повратни глаголи третирају исто као прелазни, само треба водити рачуна о томе да на крају морају имати -СЯ или -СЬ. Правило каже да када је на крају самогласник додаје се -СЬ, а када је на крају сугласник додаје се -СЯ. Записује пример на табли, ученици у свескама.

Заниматься: я занимаюсь, ты занимаешься – ЗАНИМА – Й – СЯ / ЗАНИМА – Й – ТЕ – СЬ

Ученици усмено раде последње вежбање у уџбенику на 77. стр. са повратним глаголима.

Решења су:

Садиться – я сажусь, ты садишься – САДИ – СЬ                                                САДИ – ТЕ – СЬ

Вернуться – я вернусь, ты вернёшься – ВЕРНИ – СЬ                                         ВЕРНИ – ТЕ – СЬ

Постараться – я постараюсь, ты постараешься – ПОСТАРА – Й – СЯ       ПОСТАРА – Й – ТЕ – СЬ

Волноваться – я волнуюсь, ты волнуешься – ВОЛНУ – Й – СЯ                         ВОЛНУ – Й – ТЕ – СЬ

Торопиться – я тороплюсь, ты торопишься – ТОРОПИ – СЬ                            ТОРОПИ – ТЕ – СЬ

Завршни део часа (5-10 минута)

Интерактивна вежбања

У првом вежбању треба повезати облик императива са инфинитивом глагола од ког је образован (пример: нарисовать – нарисуй). Ученици раде вежбање и шаљу screenshot екрана наставнику. Иствремено, преко пројектора се може приказати вежбање и може га радити неко од ученика (ко жели).

У другом вежбању је обнављање глаголских облика. Треба „убацити“ разне форме глагола у одговарајуће „кутије“: садашње време, прошло време, заповедни начин (када се појави реч, треба кликнути на кутију на којој пише назив тог облика). Ученици раде вежбање и шаљу screenshot екрана наставнику. Најбржи и најуспешнији ће бит награђени на крају часа. Такође, неко од ученика може урадити на лаптопу.

Треће вежбање захтева више времена и реализатор га задаје за домаћи задатак (завршиће га и сачувати screenshot екрана).

Уколико остане времена и ако техничке могућности буду одговарајуће, у завршници часа може се урадити интерактивни квиз.

ИНТЕРАКТИВНА ВЕЖБАЊА

1. ВЕЖБАЊЕ.

Треба повезати облик императива са инфинитивом глагола од ког је образован:

Открыть – открой

Помочь – помоги

Плакать – плачьте

Исправить – исправьте

Нарисовать – нарисуйте

Учиться – учись

Приготовить – приготовьте

Забыть – забудьте

Танцевать – танцуй

Рассказать – расскажи

Надеть – наденьте

Спеть – спойте

2. ВЕЖБАЊЕ.

Обнављање глаголских времена. Треба „убацити“ разне облике глагола у одговарајуће „кутије“: садашње време, прошло време, заповедни начин:

Позвонила, учишься, закрыли, кричи, танцуешь, рисовал, занимаюсь, прочитали, рассказал, закрой, позвони, рисуйте, покажите, занимался, решите, учись, обедайте, нарисуй, училась, рисую, думают, сделал, получаем, делаю, обедаешь, читает, показала, пишешь, записала, танцуй

3. ВЕЖБАЊЕ.

Вежбање лексичких и граматичких знања. Треба у празним пољима одабрати глагол потребног лексичког значења у императиву (друго лице једнине и множине).

Ребята, СЛУШАЙТЕ Машу, она очень хорошо читает. Потом поговорим. ПРОЧИТАЙТЕ стихи ещё раз и ОТВЕТЬТЕ на вопросы. Дома НАПИШИТЕ, почему стихи вам понравились. ВЫУЧИТЕ их наизусть, на следующем уроке будете читать. После урока ИДИТЕ домой, сначала ОБЕДАЙТЕ, немножко ОТДОХНИТЕ, а потом – за работу.

Игорь, СКАЖИ, почему ты не читаешь?  ОТКРОЙ учебник, НАЙДИ стихи, они на 25 странице.  ИДИ сюда, будешь читать у доски. Медленно ЧИТАЙ, не надо спешить, и НЕ КРИЧИ, мы тебя хорошо слышим. НЕ СПЕШИ, повторяю!  ДУМАЙ о том, что читаешь. Хорошо, прочитал, ПОЛОЖИ книгу на парту. Дома ещё несколько раз ПОВТОРИ, ИСПРАВЬ ошибки, СДЕЛАЙ домашнее задание.  НЕ ЗАБУДЬ выучить стихи, будешь читать на следующем уроке.

КВИЗ

  1. Запрети брату смеяться – не смейся
  2. Посоветуй подруге рассказать историю – расскажи
  3. Предложи другу не бояться – не бойся
  4. Пригласи друзей в гости – приезжайте
  5. Дай совет сестре поторопиться – поторопись
  6. Предложи маме приготовить обед – приготовь
  7. Предложи бабушке, чтобы она взяла зонт – возьми
  8. Попроси брата больше учиться – учись
  9. Попроси друзей не заниматься фехтованием – не занимайтесь
  10. Пригласи маму войти в твою комнату – войди
  11. Скажи друзьям не оглядываться – не оглядывайтесь
  12. Прикажи ему замолчать – замолчи
  13. О или Е в словах ПР…ЩАЙСЯ, ПОСМ…ТРИ
  14. О или Е в словах Б…РИТЕ, СД…ЛАЙТЕ
  15. О или Е в словах: Б…РИТЕ СД…ЛАЙТЕ

Интерактивна вежбања:

УПРАЖНЕНИЕ 1 https://learningapps.org/display?v=pwr806pza22

УПРАЖНЕНИЕ 2 https://learningapps.org/display?v=puwzwi3wc22

УПРАЖНЕНИЕ 3 https://learningapps.org/watch?v=p7h4qgzac26

УПРАЖНЕНИЕ 4 https://learningapps.org/display?v=pn5qtb2pn22

УПРАЖНЕНИЕ 5 https://play.myquiz.ru/p/00926958      

Вежбања са овог часа публикована су на блогу на сајту Инфоурок у раду под називом

„Интерактивный императив“: https://infourok.ru/prezentaciya-po-rki-interaktivnyj-imperativ-10-klass-8098560.html , као и на овом сајту у раду:

IMPERATIV photo 2026 02 11 21 35 56

Подели

Написала Још
Мира Симеуновић
© 2026 Мира Симеуновић