Четврта хуманитарна (продајна) изложба секције „Умница“ – резултат васкршњег пројекта.
Сваки пројекат захтева проналажење информација, вештину решавања проблема, самостално учење, рад у групи (сарадњу), критички однос према властитом и туђем раду, способност доношења одлука, аргументовање својих избора, о-/усвајање нових начина рада, планирање, поштовање рокова (одговоран однос према преузетим обавезама) и још много тога.
Тема | „Васкрс са Фабержеом“ |
Циљ | израда реплика васкршњих јаја јувелира Фабержеа и продаја на хуманитарној изложби секције |
Трајање | 20. 3. 2023. – 7. 4. 2023. (три недеље) |
Учесници / реализатори пројекта | наставник и ученици седмог и осмог разреда |
Активности (задаци) наставника | планирање и осмишљавање пројекта, информисање и мотивисање ученика, набавка материјала, избор текстова, штампање текстова и фотографија, одређивање динамике активности, најава пројекта у школи, организација простора и наставе током реализације пројекта, набавка и допремање сувенира, помоћ ученицима током продаје, снимање и фотографисање изложбе, интеграција огледног часа у пројекат, припрема материјала и одабир ученика за учешће у часу, вредновање резултата пројекта, приказ тока реализације, процена остварености циља |
Активности (задаци) ученика | одабир украса чију ће реплику израдити, доношење одлуке о индивидуалном или раду у пару, набавка додатног материјала, неопходног за реплику, креативна израда „копије“ васкршњег јајета, учешће у огледном часу, одржаном током реализације пројекта, продаја сувенира и јаја, брига о изложбеном простору и експонатима, фотографисање и снимање, доношење одлуке о усмеравању прихода у хуманитарне сврхе |
Међупредметне компетенције | српски језик, историја, ликовна уметност, веронаука |
ОПИС ПРОЈЕКТА
Пројекат су реализовали чланови секције руског језика „Умница“ 2023. године. У другој половини марта наставник је изнео иницијативу ученицима 7. и 8. разреда и информисао их о детаљима идеје. Наиме, замисао наставника била је да се велики православни празник Васкрс обележи на оригиналан и занимљив начин, уз креативно учешће ученика, као и њихову хуманост.
Наставник је формулисао тему и циљ истог: прављење реплика васкршњих јаја чувеног јувелира Фабержеа, које ће затим бити постављене у свечаној сали школе у форми хуманитарне продајне изложбе. Уз реплике, продаваће се и руски сувенири, а приход од продаје биће усмерен у сврху помоћи некоме.
ТОК ПРОЈЕКТА
Прва недеља рада на пројекту била је посвећена информисању ученика, уз њихово додатно упознавање са радом јувелира и околностима у којима је уметник стварао, а царска породица Романов наручивала ове скупоцене поклоне. Наставник је показао ученицима фотографије великог броја ових јаја, ученици су бирали која од њих ће „копирати“.
Следећи корак била је набавка материјала: наставник је набавио јаја од стиропора, а ученици су самостално одређивали врсту материјала за украшавање (у складу са расположивим материјалом и личним креативним умећем обавили су и избор јајета које ће радити). Ученици су радили индивидуално или у паровима (по сопственом избору). Рок за украшавање био је крај марта 2023, како би украси били изложени у првој седмици априла, пред почетак пролећног распуста и пре великог празника.
Наставник је у пројекат интегрисао и огледни час (корелација руски језик – историја), како би се знање ученика проширило и унапредило кроз сагледавање историјских околности крајем XIX и почетком XX века у Русији. Након овог часа ученици су у потпуности разумели околности у којима је стварао Фаберже, као и вредност културног наслеђа које представља његово стваралаштво.
Пројекту су се прикључивали ученици који на почетку то нису желели (као и ученици млађих разреда – 5,6.) и у наставку пројекта имали смо више самосталних маштовитих креација које нису биле реплике Фабержеових јаја, али су укључене у изложбу и продају. Млађи ученици прикључили су се цртежима, али и својим украшеним јајима.
Завршница пројекта трајала је свега три дана, која смо најавили, како физички (плакатом у школском простору), тако и „оглашавајући“ хуманитарну акцију на вибер групама ученика и наставника. У продајни „асортиман“ укључили смо и оригиналне руске сувенире (матрјошке, сликовнице, игре, разне осликане дрвене предмете и сл.). Ученици су константно боравили у свечаној сали школе – простору у којем је постављена изложба. У истом простору одржавана је и настава руског језика током трајања изложбе, што је допринело додатном упознавању ученика са темом (пре свега оних који у пројекту нису учествовали). Старији ученици (7/8. разред) веома одговорно су приступили „послу“: бринули су о хигијени и естетици простора, сами формирали цене (након кратких упутстава од наставника), продавали сувенире и реплике јаја, потрудили се да пројекат доведу до краја што је могуће успешније.
ПРОЦЕНА УСПЕШНОСТИ
Наставник је проценио пројекат као веома успешан, јер је имао велики број позитивних ефеката: образовни (кроз огледни час и корелацију са историјом), васпитни (преко хуманог карактера, али и удруживања у заједничком циљу), естетски (креативна реализација талената) и сл. Поред тога, значајно је унапређена културолошка компетенција ученика која има велики значај у настави страног језика.
Пројекат је представљен на блогу наставника (на сајту пед-копилка, на руском језику, у раду Благотворительный проект секции русского языка «Пасха с Фаберже», линк:
Направљено је више снимака и презентација на youtube каналу наставника, велики број фотографија.
Први снимак експоната дат је у наставку. Остали се могу погледати у раду на сајту пед-копилка и у опису огледног часа.
С поносом истичем да је реализован најважнији циљ пројекта – уплата за помоћ кориснику фонда „Буди хуман“. Овом уплатом наша секција је своје донације фонду повећала на 170 000 динара.